Blandet 1695 - 1704


1695

 

Copuleret

Christen Nielsøn og Margrete Pedersdatter

Copuleret

Anders Petersen og Maren Jensdatter

Dåb

Hans Lauritsøn Skyttes pigebarn i Bregnebjerg – Birgitte

Dåb

Michel Laurtisøns pigebarn i Sønderssted – Mette

Dåb

Christopher Henningsøns pigebarn i Søndersted – Bodel

Dåb

Mats Jensøn Fyns pigebarn i Sipperup – Anna

Dåb

Niels Jensøns drengebarn i Borup - Peder

Dåb

Jens Pedersøns drengebarn i Søndersted – Peder

Disiplin

Birgitte Jensdatter

Public absol

Niels Søvrensøn

Copuleret

Lauritz Christensøn? og Ellen Jensdatter i Sipperup

Dåb

Anders Michelsøns pigebarn i Sipperup – Mette

Dåb

Lauritz Søfrensøns pigebarn i Sipperup – Maren

Dåb

Anders Petersøns drengebarn i Sipperup – Peter

Copuleret

Niels Eskesøn og Karen Matsdatter

Dåb

Birgitte Jensdatters uægte pigge – Lisbeth

 

 

 

1696

 

Copuleret

Anders Ju? og Margrete Hansdatter

Copuleret

Jens Krog og Maren Lauridsdatter i Borup

Dåb

Jochum Schnels drengebarn – Jochum

Dåb

Matz Olluffsøns pigebarn i Jukkerup – Anna Catarina

Dåb

Jacob Nielsøns pigebarn i Søndersted – Johanne

Dåb

Niels Braads drengebarn i Søndersted – Christen

Copuleret

Jep Christensøn og Maren Rasmusdatter

Dåb

Johan Caspersøns søn – Caspar Lorentz

Dåb

Jens Nielsøns barn i Søndersted – Niels

Dåb

Michel lauridsøns pigebarn i Søndersted – Karen

Dåb

Michel Jensøns Skyttes drengebarn – Jens

Dåb

Niels Eskesøns drengebarn i Søndersted – Niels

Dåb

Peder Jensøns pigebarn i Sipperup – Anna

 

 

 
1697

 

Dåb

Søvren Søvrensens 2 børn i Søndersted – Søvren og en pige

Dåb

Jes Nilsøn Krags drengebarn i Borup – Peder

Dåb

Hans Pedersøns pigebarn i Søndersted – Cidsel

Dåb

Anders Olufsøns drengebarn i Frydendal – Hans

Dåb

Niels Jensens drengebarn i Borup – Peder

Dåb

Hans Nielsøns drengebarn i Bregnebjerg – Niels

Public absol

Hans Pedersøns hustru – Birgitte Lauridsdatter

Dåb

Rasmus Jørgensøns pigebarn i Lerkehusene – Kisten

Dåb

Anders Jensøns pigebarn – Kisten

Dåb

Christopher Henningsøns barn i Søndersted – Mette

Dåb

Maren Lauridsdatters uægte drengebarn – Laurids

Copuleret

Anders Michelsøn og Anna Pedersdatter af Kagerup

Copuleret

Niels Jensøn og Maren Pedersdatter af Kagerup

Dåb

Niels Erichsøns drengebarn – Niels

 

 

 

1698

 

Dåb

Jens Hansøns drengebarn i Kagerup – Jens

Dåb

Christen Jensøns drengbarn i Bregnebjerg – Christen

Dåb

Laurids ? pigebarn i Søndersted – Birgitte

Public absol

Anna Matsdatter

Dåb

Hans Pedersøns pigebarn i Søndersted – Marie

Dåb

Anna Matsdatter uægte drengebarn i Sipperup –Hans

Dåb

Niels Braads drengebarn i Søndersted – Niels

Dåb

Anders Jensøns Klochers pigebarn i Søndersted – Kisten

Dåb

Anders Michelsøns drengebarn i Sipperup – Oluf

Copuleret

Jens Christensøn af Ruds Vedby og Else Jacobsdatter

Dåb

Johan Simons pigebarn i Ondløse – Anna Lisbeth

Dåb

Jens Pedersøns pigebarn i Søndersted – Magdalena

 

 

 

1699

 

Dåb

Hans Hiulmands pigebarn i Sipperup – Bodil

Copuleret

Jens JM og Kirs Petersdatter i Sipperup

Dåb

Jep Jensøns pigebarn i Kagerup – Johanne

Dåb

Angesko? G? pigebarn i Søndersted – Marie

Dåb

Jacob Nielsøns pigebarn i Søndersted – Ingeborre

Copuleret

Jesper Olufssøn og Anne Pedersdatter

Dåb

Niels Nielsøns drengebarn i Søndersted – Niels

Dåb

Niels Søvrenssøns pigebarn i Søndersted – Cathrine

Dåb

Laurids Søvrenssøns drengebarn i Sipperup – Niels

Dåb

Jesper Olsøns drengebarn i Kagerup – Oluf

 

 

 
1700

 

Dåb

Niels Jepsøns pigebarn i Borup – Kisten

Dåb

Hans Pedersøns pigebarn i Søndersted – Birgitte

Dåb

Anders Nielsøns barn i Sipperup – Kisten

Dåb

Anders Jepsøns pigebarn – Anne

Dåb

Johan Simons pigebarn i Søndersted – Anne Lisbeth

Public absol

Bodel Andersdatter

Dåb

Niels Mortensøns barn i Lerkehusene – Anders

Dåb

Bodel Andersdatters uægte barn – Maren

 

 

 

1701

 

Copuleret

Povel Jensøn og Maren Macusdatter i Søndersted

Dåb

Niels ? drengebarn i Søndersted – Hans

Public absol

Kisten Rasmusdatter

Public absol

Christen Pedersøn

Dåb

Kisten Rasmusdatters uægte drengebarn – Laurids

Dåb

Niels Espensøns pigebarn i Søndersted – Anna

Dåb

Christen Jensøns drengebarn i Bregnebjerg – Laurids

Dåb

Povel Jensøns pigebarn i Kagerup – Ingeborg

Copuleret

Peder Pedersøn og Johanne Jensdatter af Kagerup

Copuleret

Niels Niclaus Ipsøn og Ellen Søfrensdater af Borup

Copuleret

Jørgen Nielsøn og Lutze Lausdatter i Søndersted

Dåb

Henning Knudsøns pigebarn – Sipperup – Maria

Dåb

Hans Jensøns pigebarn i Sipperup – Birgitte

Dåb

Mads Lauridsøns pigebarn i Jukkerup – Bodil

Dåb

Niels Søfrensøns Brochs pigebarn i Søndersted – Karen

Dåb

Hans Lauridtsøns drengebarn i Søndersted – Oluf

Dåb

Hans Pedersøns drengebarn i Søndersted – Peder

Dåb

Jep Hansøns drengebarn i Knapstrup – Anders

Dåb

Niels Jensøns pigebarn i Borup – Anna

 

 

 
1702

 

Dåb

Jacob Nielsøns drengebarn i Søndersted – Niels

Dåb

Casten Skovs pigebarn i Søndersted – Catharina Sophia

Copuleret

Peder Pedersøns vægter og Karen Rasmusdatter af Kagerup

Dåb

Niels Lauritsøns drengebarn i Søndersted – Oluf

Dåb

Hendrich Knudsøns pigebarn i Holbæk – Cathrine

Dåb

Hans Christensøns barn i Sipperup – Augustus

Dåb

Jørgen Clausøns Hennings drengebarn i Sipperup – Peder – døde straks

Dåb

Hans Jensøns pigebarn i Sipperup – Birgitte

Dåb

Madts Lauritsøn bøchers pigebarn i Jukkerup – Dorthe

Dåb

Anders Michelsøns pigebarn i Sipperup – Kirsten

 

 

 

1703

 

Dåb

Jens Nielsøns barn – Ingeborg

Dåb

Jacob Jensøns søn i Sipperup – Jens

Dåb

Niels Esbensøns af Birkholm barn – Kirsten

Dåb

Hans Larsøn Klochers barn i Søndersted – Margrete

Dåb

Niels Brochs barn – Anne

Dåb

Jørgen Nielsøns barn i Søndersted – Lauritz

Dåb

Niels Jensøns barn i Borup – Anna

Dåb

Niels Espensøns datter i Søndersted – Mette

Dåb

Jens Krags søn i Sipperup – Peder

Dåb

Hans Gertel Vægters barn i Cathrine

Copuleret

Oluf Jensøn i Sipperup og Jens Larsøn mosisdatter – Else

 

 

 

1704

 

Dåb

Jep Hansøns barn af Kagerup – Mette

Dåb

Christen Jensøns barn af Bregnebjerg – Karen

Dåb

Mats Larsøn Bøckers søn i Jukkerup – Lauridtz

Dåb

Morten Madsøns Smeds søn i Søndersted – Anders

Dåb

Niels Jensøns søn af Borup – Peder

Dåb

Jacob Nielsøns søn – Niels

Dåb

Jørgen Nielsøns datter af Søndersted – Ingeborg

Dåb

Hans Pedersøns søn af Søndersted – Lauritz

Copuleret

Anders Pedersøn af Søndersted og Mallene, Sl. Morten Eriks

Dåb

Oluf Jensøns datter af Sipperup – Johanne

Copuleret

Niels Bryde af Sipperup og Birgitte, Niels Sørensøns datter

Dåb

Niels Larsøns søn af Søndersted – Jens

Copuleret

Rasmus Pedersøn af Sipperup og (navn mangler)

Dåb

Niels Espensøns datter af Søndersted – Mette

Dåb

Niels Brochs søn af Søndersted – Søvren